Gå till innehåll
Svenska Triathlonförbundet
Svenska Triathlonförbundet

Tri4Fun steg 2

Närmare 90 procent av alla barn och ungdomar i Sverige har någon gång under sin uppväxt varit med i en idrottsförening. Det ger idrottsrörelsen ett stort ansvar för att verksamheten bedrivs på ett bra sätt – på barn och ungas villkor. Här hittar du allt som rör föreningslivet.

Grundutbildning för tränare

Arrangör - SISU

SISU Idrottsutbildarnas Grundutbildning för tränare ger dig en god grund att stå på i din fortsatta tränarroll. Utbildningen är för alla tränare oavsett idrott och om du tränar barn, ungdom eller vuxna.

 

Tri4Fun steg 2

Arrangör - Svenska Triathlonförbundet

Utbildningen är en fortsättning på föregående utbildning Tri4Fun steg 1. Utbildningen innefattar tränarskap, träningslära samt teori och praktik i simning, cykel och löpning. Specifikt för utbildningen är att vi fördjupar oss i utvecklingen för barn i åldrarna 7-13 år. Ett stort fokus ligger på hur det är att vara tränare i praktiken, så att deltagarna efter utbildningen ska ha kunskap och verktyg för att bedriva kvalitativ triathlonträning för barn och ungdomar i åldrarna 7-13 år. Utbildningen genomförs med 2 praktiska utbildningsdagar.

Vid frågor kontakta:

Åsa Annerstedt

Idrottskonsulent

e-post: asa.annerstedt@svensktriathlon.org
tel: 0702-31 61 48

En bild

Publicerad: 2024-05-20

Senast uppdaterad: 2025-03-31

Författare: Ida Karlsson

SAMARBETSPARTNERS

Medlem i