Triathlon en av 55 intressenter på SM-veckan
SM-veckan sommar som arrangeras i Borås 30 juni-7 juli 2017 har genomfört sin första träff med alla de idrotter som anmält intresse. Triathlon var på plats med målet att arrangera sprint-SM och stafett-SM i Borås under veckan.
Den 30 juni-7 juli arrangeras SM-veckan i Borås. Det är andra gången som Borås står som värdstad för SM-veckan, bara tre år efter att det senast gick 2014.
På måndagskvällen den 7 november träffade föreningar och förbund den lokala organisationen i Borås, RF och SVT. Idrotterna fick information och tips på hur man ska gå vidare med arbetet. Triathlon som planerar att genomföra sitt Sprint-SM och Stafett-SM i samband med SM-vekan kommer nu jobba för att hitta de rätta förutsättningarna för tävlingarna på orten samt titta på tänkbara banor.
Maria Krafft Helgesson, projektledare för SM-veckan i Borås uttalar sig i ett pressmeddelande från BoråsBorås om det stora antalet intresserade idrotter för SM-veckan:
- Det är jättekul med så stort intresse, även om det inte är något självändamål i sig att ha så många idrotter som möjligt. Vi vill skapa kvalitativa förutsättningar för bästa tänkbara tävlingar och en fantastisk upplevelse för såväl deltagare som åskådare, det är vårt fokus. Hur många idrotter det blir i slutändan återstår att se när vi vet om vi kan skapa de arenor som krävs för bra och kvalitativa tävlingar, inom rimliga ekonomiska och resursmässiga gränser för alla parter, fortsätter Maria.
Idrotter som anmält intresse:
1. 3x3 Streetbasket
2. Allround (Frisbee)
3. Backe Sprint (MC)
4. Backe Sprint rallycross
5. Backe Sprint crosskart
6. Bangolf
7. Beachvattenpolo
8. Bilorientering sprint
9. Biljard
10. Boxning (dam/herr)
11. Bowling (dam/herr)
12. Brottning (herr)
13. Boule
14. Casting
15. Cykel (landsväg)
16. Cricket (T20)
17. Discgolf (Frisbee)
18. Dragkamp
19. Flaggfotboll
20. Formel 2
21. Friidrott (lag-SM)
22. Friidrott (100 km)
23. Gång
24. Handigolf
25. HEMA
26. Jetski
27. Kanotpolo
28. Klassisk styrkelyft och bänkpress
29. Kvinnlig artistisk gymnastik
30. Motocross Sprint
31. Olympic Skeet
32. Orienteringsskytte
33. Radiostyrd bilsport
34. Rallysprint
35. Rodd
36. Rollerderby
37. Rugby
38. Rullskidor
39. Rullstolstennis
40. Skateboard (slalom)
41. Simhopp
42. Simning
43. Sportdykning
44. Superenduro
45. Tennis
46. Thundercat
47. Trampolin
48. Triathlon (sprint och stafett)
49. Trissjolle
50. Truppgymnastik
51. Tyngdlyftning
52. Utlimate (Frisbee)
53. Vattenskidor (slalom, trick och hopp)
54. Wakeboard (wakeskate)
55. Öppet vatten
Mer information om SM-veckan
SM-veckan arrangeras av Riksidrottsförbundet (RF) i samarbete med berörda specialidrottsförbund (SF) och värdstaden. Sveriges Television (SVT) är sändande bolag.
Syftet med SM-veckan är att under en veckas tid genomföra svenska mästerskap i olika idrotter i en och samma stad. SM-veckan genomförs vanligtvis varje år, vinter respektive sommar, och ska genomföras på olika orter i Sverige.
SM-veckan är öppen för RF:s medlemmar, 71 specialidrottsförbund (SF) vilka representerar upp emot 250 olika idrotter (grenar). Genom SM-veckan vill vi få ett ökat intresset för svenska mästerskapen och samla större och mindre idrotter i ett gemensamt evenemang. Många människor ska kunna ta del av Sveriges bästa idrottsutövare på plats, i media och framför TV:n. SM-veckans ambition är att vara en idrottslig folkfest i värdstaden under en vecka.
Publicerad: 2016-11-08
Senast uppdaterad: 2017-06-30
Författare: Tom Mårtensson