Gå till innehåll
Svenska Triathlonförbundet
Svenska Triathlonförbundet

Svenska Mästare 1996-2022

SM

Långdistans


Olympisk distans



Dam

Herr

Dam

Herr

2022

Jenny Nilsson

Fredrik Häggmark

Anna Bergsten

Daniel Nöu

2021

Mikaela Holmberg

Martin Fredriksson

Insällt

Inställt

2020

**

**

Inställt

Inställt

2019

**

**

Emma Varga

Ludwig Fleetwood

2018

**

**

Annie Thorén

Ludwig Fleetwood

2017

**

**

Mikaela Persson

Gabriel Sandör

2016

**

**

Annie Thorén

Gabriel Sandör

2015

*

*

Mikaela Persson

Gabriel Sandör

2014

Lena Holmgren

Karl-Johan Danielsson

Mikela Persson

Gabriel Sandör

2013

Emma Graaf

Karl-Johan Danielsson

Eva Nyström

Per Wangel

2012

Åsa Lundström

Jonas Djurback

Åsa Annerstedt

Per Wangel

2011

Camilla Larsson

Pontus Lindberg

Annie Thorén

Jonas Djurback

2010

Helene Malmkvist

David Näsvik

Lovisa Hjalmarsson

Jonas Djurback

2009

Eva Nyström

Clas Björling

Annie Gustafsson

Jonas Djurback

2008

Therese Omme

Ted Ås

Lisa Nordén

Erik Strand

2007

Camilla Lindholm

Ted Ås

Lisa Nordén

Jonas Colting

2006

Eva Nyström

Niklas Nilsson

Therese Omme

Jonas Djurback

2005

Jona Dahlqvist

Ted Ås

Lisa Nordén

Andreas Wiberg

2004

Eva Nyström

Niklas Nilsson

Tove Wiklund

Björn Andersson

2003

Sofie Dovrén

Jonas Colting

Tove Wiklund

Björn Andersson

2002

Sofie Dovrén

Clas Myrestam

Lena Wahlqvist

Björn Andersson

2001

Anna Svärdström

Björn Andersson

Anna Svärdström

Björn Andersson

2000

Karin Forsberg

Clas Myrestam

Johanna Forsberg

Joachim Willén

1999

Anna Svärdström

Teddy Andersson

Heléne Willix

Joakim Axelsson

1998

Lena Wahlqvist

Patrik Tjärdal

Lena Wahlqvist

Joachim Willén

1997

Annette Lunde

Clas Myrestam

Lena Wahlqvist

Per Johansson

1996


Jonas Colting

Åsa Andersson

Joachim Willén


* 2015 arrangerades inget SM på långdistans pga att långdistans-VM gick i Sverige (Motala).
** 2016, 2017, 2018 och 2019 arrangerades inget SM på långdistans pga att det inte fanns tillräckligt med arrangörsunderlag för en mästerskapstävling.

SM

Sprintdistans


Duathlon



Dam

Herr

Dam

Herr

2022

Tilda Månsson

Gabriel Sandör

Tilda Månsson

Gabriel Sandör

2021

Tilda Månsson

Gabriel Sandör

Tilda Månsson

Hampus Månsson

2020

Inställt

Inställt

Inställt

Inställt

2019

Emma Varga

Gabriel Sandör

Jenny Nae

Robert Kallin

2018

Lisa Nordén

Gabriel Sandör

Åsa Eriksson

Gabriel Sandör

2017

Annie Thorén

Gabriel Sandör

Camilla Lindholm-
Borg

Sebastian Björklund

2016

Annie Thorén

Oskar Djärv

Sara Svensk

Fredrik Bäckson

2015

Amanda Bohlin

Gabriel Sandör

Eva Nyström

Fredrik Bäckson

2014

Amanda Bohlin

Gabriel Sandör

Mona Hallberg

Patrik Nilsson

2013

Jenni Nilsson

Joel Vikner

Mona Hallberg

George Bjälkemo

2012

Lisa Nordén

Per Wangel

Helene Malmkvist

Carl Brümmer

2011

Åsa Annerstedt

Per Wangel

Eva Nyström

David Näsvik

2010

Lovisa Hjalmarsson

Erik Strand

Eva Nyström

Fredrik Swahn

2009

Eva Nyström

Jonas Djurback

Jenni Nilsson

Fredrik Swahn

2008

Tove Wiklund

Erik Strand

Lisa Nordén

Clas Björling

2007

Therese Omme

Björn Andersson

Dorothea Isaksson

Staffan Wennerstad

2006

Eva Nyström

Jonas Djurback

Eva Nyström

Clas Björling

2005

Therese Omme

Jonas Djurback

Eva Nyström

Jonas Djurback

2004

Tove Wiklund

Jonas Djurback

Eva Nyström

Jonas Djurback

2003

Hanna Walukiewicz

Jonas Djurback

Eva Nyström

Clas Björling

2002

Stina Thunman

Joachim Willén

Stina Thunman

Clas Björling

2001

Lena Wahlqvist

Björn Andersson

Stina Thunman

Clas Björling

2000

Johanna Forsberg

Jonas Djurback

Therese Lindqvist

Jonas Djurback

1999

Lena Wahlqvist

Joachim Willén

Anna Svärdström

Joakim Axelsson

1998

Lena Wahlqvist

Magnus Almén

Lena Wahlqvist

Patrik Gustavsson

1997

Lena Wahlqvist

Joachim Willén

Lena Wahlqvist

Per Johansson

1996



Lena Wahlqvist

Per Johansson


SM

Mixstafett




2022

Väsby SS Triathlon lag 1

Emil Frayon
Elin Malmström
Oskar Arvidsson
Hanna Månsson



2021

Väsby SS Triathlon lag 1

Tilda Månsson
Paul Frayon
Elin Malmström
Hampus Månsson



2020

Inställt




2019

Terrible Tuesdays Triathlon Club

Emma Varga

Gabriel Sandör

Mikaela Persson

Andreas Carlsson



2018

Terrible Tuesdays Triathlon Club

Emma Varga
Gabriel Sandör
Lisa Nordén
Andreas Carlsson



2017

Terrible Tuesdays Triathlon Club

Åsa Lundström
Jonatan Bejmar
Sara Svensk
Nils Svensson



2016

Motala Triathlon Club

Annie Thorén
Mike Thorén
Clara Falkenek
Jesper Svensson



2015

IF Mantra Sport

Jennie Malmberg
Stefhan Andersen
Jenna Johansson
Oskar Djärv



2014

IF Mantra Sport




2013

Inställt




2012

Team Racerdepån Triathlon

Elisabeth Hökerberg
Per Bergh
Cecilia Jessen
Björn Andersson



2011

Motala Triathlon Club





Dam


Herr


2010

Motala Triathlon Club




2009

Västerås SS


Dalregementets IF

Erik Strand

Per Wangel

Jonas Djurback

2008

Heleneholms IF Tri Team


Dalregementets IF


2007

Heleneholms IF



SPIF


2006

Heleneholms IF

Tove Wiklund
Terese Omme
Vicy Persson

SPIF

Marcus Larsson
Anders Christensson
David Näsvik

2005

Heleneholms IF

Terese Omme
Jona Dahlqvist
Vicy Persson

Dalregementets IF

Tomas Wiker
Per Dicander
Jonas Djurback

2004

Heleneholms IF

Vicy Persson
Therese Omme
Jona Dahlqvist

Dalregementets IF

Erik Strand
Erik Olsson
Jonas Djurback

2003

SPIIF

Hanna Walukiewicz
Jenny Kroon
Anna Lindgren

Asics Tri Team

Andreas Wiberg
Oscar Forsberg
Sten Sjögren

2002

Asics Tri Team

Anna Sjögren
Johanna Sjögren
Stina Thunman

Falu SS

Fredrik Norgren
Jonas Djurback
Clas Björling

2001

Asics Tri Team

Therese Lindqvist
Johanna Forsberg
Åsa Andersson

Falu SS

Fredrik Norgren
Jonas Djurback
Clas Björling

2000

Motala Triathlon Club

Lena Wahlqvist
Tove Wiklund
Linda Mineur

Asics Tri Team

Tomas Wiker
Oscar Forsberg
Andreas Wiberg

1999

Asics Tri Team

Johanna Forsberg
Stina Thunman
Åsa Andersson

Asics Tri Team

Patrik Tjärdal
Oscar Forsberg
Andreas Wiberg

1998

Motala Triathlon Club

Lena Wahlqvist
Ulrika Wånggren
Ingela Natanaelsson

Asics Tri Team

Stefen Grahn
Oscar Forsberg
Andreas Wiberg

1997

Motala Triathlon Club

Ann-Charlotte Thorén
Ulrika Wånggren
Lena Wahlqvist

Team Subito

Toni Apell
Martin Eriksson
Joachim Willén

1996

Motala Triathlon Club

Lena Wahlqvist
Ulrika Wånggren
Ann-Charlotte Thorén

Motala Triathlon Club

Oscar Forsberg
Michael Thorén
Joachim Willén


SM

Medeldistans



DamHerr

2022

Sara Svensk

Jesper Svensson

2021

Inställt

Inställt

2020

Inställt

Inställt

2019

Sara Svensk

Robert Kalllin

2018

Sara Svensk

Jesper Svensson

2017

Åsa Lundström

Sebastian Norberg

2016

Åsa Lundström

Fredrik Bäckson

2015

Sara Svensk

Fredrik Bäckson

2014

Eva Nyström

Stefhan Andersen

2013

Camilla Lindholm

Björn Andersson

2012

Louise Rundqvist

Patrik Nilsson


Publicerad: 2022-11-30

Senast uppdaterad: 2023-01-11

Författare: Ida Karlsson

Sponsorer

Medlem i