Gå till innehåll
Svenska Triathlonförbundet
Svenska Triathlonförbundet

Göran Magnusson 79 år "Stålmannen från Borås"

Göran magnusson

Göran Magnusson fyller snart 80 år, tränar 7-8 gånger i veckan och tävlar internationellt, hans pallplaceringar på triathlon- och aquathlontävlingar genom åren är minst sagt imponerande. Still going strong och i år blir det två AG mästerskapstävlingar.

Världsmästare Göran Magnussons egen historia

Historien börjar 1955 då jag är 10 år och börjar med simträning i SK Elfsborg. Vi hade skoltävlingar i Borås på den tiden och jag placerade mig rätt bra. Jag fortsatte sedan med simning framtill 20-årsåldern och vann ett JSM och var med i några SM finaler. Efter att ha slutat med simningen kände jag att jag behövde träna något annat och började löpträna. Sprang några terränglöpningar och placerade mig för det mesta mellan 3-5:a.

SM - Colting och Salonen

Tränade fram till 40 års ålder c:a 3 ggr/vecka, mest löpning. 1991 gick jag med i löparklubben SOK Knallen och då trappade jag upp träningen till 6 ggr/vecka. Gjorde som 50-åring 1.14 på en halvmara. I klubben fanns två kända triathleter, Jonas Colting och Pasi Salonen. Båda visste att jag tävlingssimmat och en dag 1995 klev de in på mitt kontor och tyckte jag skulle vara med på en triathlontävling. Ok sa jag, men jag har varken cykel eller våtdräkt, du får låna av oss sa båda.

Vad jag inte visste var att det var SM de hade anmält mig till, men jag vann 50-års klassen och blev uttagen till EM som gick i Stockholm det året. Jag blev 9:a. Året efter, 1996, var jag med på EM i Ungern på Olympisk Tri och blev 2:a. Fram till 2009 körde jag bara SM tävlingar men 2010 ställde jag upp på EM sprint och vann guld.

Medaljskörden som veteran

RM triathlon 15 st guld
SM simning 15 st guld
SM löpning 3 st silver
EM Tri sprint 2 guld
EM Tri olympisk 1 guld
EM Aquathlon 1 guld
VM Tri sprint 1 guld och 1 silver
VM olympisk 1 silver
VM Aquathlon 3 guld

Göran Magnusson

Träningen inför årets mästerskap

I år har jag anmält mig till EM och VM i Aquathlon, 80-års klassen, och tränar 7-8ggr/vecka. Simning 3 ggr/ vecka, 3000m varje pass, hård intervallträning. Gym-träning och löpträning på löpband 3 ggr/vecka samt ett spinningpass och ett extra löppass.

Jag ser fram emot att tävla igen och träffa gamla kompisar från andra länder. Jag tränar och håller mig i form för att jag mår bra och för att jag trivs med det. Dessutom har jag tur med att ha ett gäng med likasinnade gubbar att träna ihop med. Vi har kul ihop och efter träningen är det fika.

Görans träningstips

Jag har ofta fått frågan från de som inte motionerar hur de skall komma igång och mitt svar är följande:
1. Börja motionera med något som du tycker är kul.
2. Försök att hitta en kompis som tycker likadant, för att pusha varandra.
3. Tänk efter varför du vill börja träna, Må bättre, gå ner i vikt, någon tävling. Anpassa träningen därefter.
4. Framför allt börja försiktigt, försök inte köra lite hårdare varje pass. Det slutar för
Det mesta med att du skadar dig. Kör inte mot klockan, anpassa träningen efter den kondition du har.

Görans tävlingar i år

Göran tävlar för SOK Knallen, Borås och är anmäld till två AG mästerskapstävlingar

EM Pamplona Länk till annan webbplats., Spanien, där tävlar han i Aquathlon 15 maj

VM Pontevedra Länk till annan webbplats., Spanien, där tävlar han i Aquathlon 27 juni

65+

Foto: Anders Modin

Triathlon är för alla genom hela livet

Föreningar kan söka ekonomiskt stöd för att utveckla befintlig verksamhet eller starta verksamhet för målgruppen 65+ i kategorierna:

  • Utveckling av träningsformer 65+ på motionsnivå, och för aktiva tävlande
  • Ledarrekrytering
  • Try Triathlon (prova på event)

Syftet med projektstödet

Syftet med projektstödet är att hjälpa er förening starta eller utveckla verksamheten för 65+ och att förbättra förutsättningarna för medlemmarna att delta. Förhoppningen är att skapa sammanhang tillsammans med hjälp av rörelse och engagemang, för så många som möjligt, så länge som möjligt. Stödet är till för er som idag har verksamhet för 65+ eller vill starta verksamhet.

Läs mer om Projektstöd 65+ här Länk till annan webbplats.

Vid frågor kontakta:

Lena Larje

Kommunikationsansvarig

e-post: lena.larje@svensktriathlon.org
tel: 0766-24 01 78

Publicerad: 2025-04-02

Senast uppdaterad: 2025-04-06

Författare: Lena Larje

SAMARBETSPARTNERS

Medlem i