Gå till innehåll
Svenska Triathlonförbundet
Svenska Triathlonförbundet

Ändringar för Ungdom 16-17 år på Danske Invest Triathlon Series

På sommarens deltävlingar i Uppsala och Gävle kommer ungdomar 16-17 år få köra drafting. Den främsta anledningen är att de ska vara bättre förberedda för tävlande på internationell nivå, där samtliga ungdomsklasser har drafting.

Vid internationella tävlingar körs samtliga ungdomsklasser med drafting. I Sverige har vi i princip inga draftingtävlingar för ungdom 16-17 år, vilket leder till att våra ungdomar har sämre förutsättningar (draftingvana) när de ska tävla internationellt.

Frågan har lyfts av våra ungdomar vid olika sammanhang och har diskuterats av ansvariga på förbundet (arrangemang, barn och ungdom, sportchef) samt i den tekniska kommittén (TK). TK har nu tagit beslut om 

att Uppsala Triathlon 18 juni och Gävle Triathlon 17 juli blir draftingtävlingar.

 

Beslutet berör:

  • Flickor ungdom 16-17 år
  • Pojkar ungdom 16-17 år
  • Dam senior 20 år- (Uppsala och Gävle)
  • Dam junior 18-19 år (Uppsala och Gävle)

som är anmälda till Danske Invest Triathlon Series 2016.

 

Draftingtävling innebär att cykeln måste vara utformad enligt reglerna för drafting, dvs linjecykel utan tempobågar. För klassen Ungdom 16-17 år har beslut även tagits att endast denna typ av cykel är tillåten på samtliga

 deltävlingar i DITS, alltså även på Umeå och Malmö som inte är drafting.

 

Läs allt om ändringarna här Länk till annan webbplats.

 

Tveka inte att kontakta oss om du har funderingar!

Frågor ang. ändringarna på DITS: 

Üve Hillep.

 

uve.hillep@svensktriathlon.org

Frågor ang. 

din cykel: Angela Fox,

 

angela.fox@svensktriathlon.org

 

Publicerad: 2016-04-26

Senast uppdaterad: 2017-06-30

Författare: Tom Mårtensson

SAMARBETSPARTNERS

Medlem i