Gå till innehåll
Svenska Triathlonförbundet
Svenska Triathlonförbundet

Välkommen till STF:s årsmöte 2016

Svenska Triathlonförbundets årsmöte 2016 hålls lördag 19 mars i Stockholm. Vi hälsar alla våra medlemsföreningar varmt välkomna. För att göra dagen än mer innehållsrik och värdefull bjuder vi in till ordförandemöte och arrangemangsmöte före årsmötet.

Det är

nu

dags


att


summera


året


som


gått


och


samtidigt


blicka


framåt


mot kommande


säsonger.


Vad


kan


vi


tillsammans


göra


ännu


bättre


och


hur


gör

vi

för


att


alla


som


vill


vara


med


i


svensk


triathlons


utveckling


blir


delaktiga


och


har

roligt?

Vår

förhoppning

är


att


alla


som


har


möjlighet


sluter


uppSvenska


Triathlonförbundets


årsmöte


2016 som hålls lördag 19 mars på Scandic Park Länk till annan webbplats. i 

Stockholm. I år bjuder vi även in till ordförandemöte och arrangemangsmöte innan årsmötet, se inbjudan Länk till annan webbplats.
 

Mer information och tider hittar du i kallelsen Länk till annan webbplats., som också har skickats ut till medlemsföreningarnas kontaktperson via e-post. 

Anmäl dig till årsmötet på länken nedan:
https://sv.surveymonkey.com/r/SHFY8V9 Länk till annan webbplats.


Vi behöver din anmälan senast 6 mars.
Alla

 

föreningar

 

som

 

var

 

anslutna

 

till

 

STF

 

per

 

31

 

december

 

2015

 

har

 

var

 

sin

 

röst

 

på årsmötet. 

Årsmötet är svensk triathlons högsta beslutande organ och här bestäms inriktning på vår verksamhet. Det hålls också val till bland annat förbundsstyrelse på årsmötet. Prata med din förenings styrelse så att den är representerad på mötet och påverkar besluten. 

 

Fullmakt

Alla som röstar på årsmötet måste ha med sig en fullmakt Länk till annan webbplats. undertecknad av föreningens firmatecknare. Det går också bra att skicka in den i förväg till info@svensktriathlon.org

 

Motioner

Har du idéer och förslag (motioner) som du vill att årsmötet skall diskutera och fatta beslut om? Skicka dem till förbundsstyrelsen senast fredag 19 februari 2016. Rätt att inge motioner är förening som är ansluten till STF och medlem i sådan förening. Motion från medlem i ansluten förening skall vara försedd med föreningens utlåtande. Motionen med utlåtande skickas via mejl till info@svensktriathlon.org eller med post: Svenska Triathlonförbundet, Nedre Kaserngården 5, 415 28 Göteborg.

 

Läs handlingarna

Årsmöteshandlingarna s. 1-30
Länk till annan webbplats.
Årsmöteshandlingarna s. 31-60 Länk till annan webbplats.

Printade exemplar kommer att finnas på årsmötet. 

 

Förslag på kandidater till styrelsen

Har du förslag eller synpunkter på vem som skall ingå i förbundsstyrelsen? Kontakta då valberedningens ordförande Ann Axelsson via mejl.

Här kan du läsa mer Länk till annan webbplats. om valberedningens arbete.

Publicerad: 2016-02-15

Senast uppdaterad: 2017-06-30

Författare: Tom Mårtensson