Gå till innehåll
Svenska Triathlonförbundet
Svenska Triathlonförbundet

Materialpaket och utbildningsmaterialet ”Att bli en stjärna” är bara några nyheter i Idrottslyftet år 5

Idrottslyftets år 5 inleds i juli 2011 och sträcker sig ända fram till december 2012. Nyheterna till år 5 är bl.a. att din förening kan söka olika materialpaket (Simpaket 1, Simpaket 2, Cykellöppaket, Cykel) eller det nya utbildningsmaterialet ”Att bli en stärna”

Vill du veta mer om Svenska Triathlonförbundets inriktning av Idrottslytets år 5 klicka här Länk till annan webbplats..

Även ansökningsförfarandet är nytt. Nu görs all administration som ansökningen, beslutsprocessen, återrapporter via Idrottsapplikationen, dvs. via IdrottOnline Länk till annan webbplats.. Din förening har en gratis hemsida på RF: s Idrottsapplikation IdrottOnline Länk till annan webbplats.. När föreningen har aktiverad hemsidan kan alla medlemmar söka Idrottslyftet där. Men det är bara ordförande och kassör som kan skicka in ansökan. Även LOK-stödet rapporteras via föreningens hemsida på IdrottOnline.  Föreningens befintliga hemsida kan användas som tidigare.

Mer information om IdrottOnline hittar du här Länk till annan webbplats.. Eventuella frågor angående IdrottOnline besvaras av Emma Mårtensson  031 726 61 86, frågor som gäller Idrottslyftet besvaras av Christian Kirchberger 0709 89 28 30.

Publicerad: 2011-06-09

Senast uppdaterad: 2017-06-30

Författare: Tom Mårtensson

SAMARBETSPARTNERS

Medlem i