Möt Age Group 65+

Läs mer om några av våra fantastiska seniorer
Lär känna några av våra aktiva seniorer med olika bakgrund och i olika åldrar från 65 och uppåt.
Möt två Iron-ladies
Anna Karin Lepik (AXA Sports Club, bor i Stockholm) och Lena Ericsson (Norrköpings Triathlonklubb), två svägerskor och triathlontjejer som hittat Triathlon på äldre dar. Målet i år är Ironman 70.3 World Championship på Nya Zeeland 14-15 december!

Foto: Anders Modin
Vår äldsta aktiva tävlande senior!
George Valvis är 89 år och still going strong, vilken grym förebild! Bilderna är från tävling i Hallstahammar i år. George är grek och bosatt i Sverige men pendlar mellan Sverige, Grekland och Thailand där han tränar, vilar och tävlar.

Möt legenden Ulf Gunnarsson
För 35 år sedan gick jag och mina söner en kurs i att lära sig frisimma. Sönerna slutade med triathlon i tonåren men jag fortsatte och är fortfarande starkt hängiven denna idrott.

Stålmannen från Borås
Göran Magnusson fyller snart 80 år, tränar 7-8 gånger i veckan och tävlar internationellt, hans pallplaceringar på triathlon- och aquathlontävlingar genom åren är minst sagt imponerande. Still going strong och i år blir det tre AG mästerskapstävlingar.
Vid frågor kontakta:
%20(2)%20Lena3.jpeg)
Publicerad: 2024-08-22
Senast uppdaterad: 2025-04-02
Författare: Lena Larje