Hoppa till sidans innehåll

Kvalade till VM 2015 i AG klasser

29 JUN 2014 12:00
SM 2014 var också kval till VM 2015 som också avgörs på i Motala på samma distanser.
  • Uppdaterad: 30 JUN 2017 09:14

Här kan du läsa mer om VM kvalet.

 

Följande aktiva är kvalificerade till VM 2015 efter SM i Motala:
Damer
55-59
Carina Ljung
50-54
Lena Karlsson
Anna Malmerfelt
Carina Helin
45-49
Eva-Lott Elefant
Anna Hammer
Ulrika Wernstål
Anna Hull
Annette Persson
Carina Forsberg
Anneli Holmén
Lotta Bengtsdotter Lilljequist
Katrin Karlsson
Johanna Lindqvist
40-44
Camilla Dahlström
Jenny Eliasson
Britt Welander
Mia Edofsson
Anna Melinder
Kathrin Mörtel
Nina Lundgren
Karolina Silfverberg
Gunilla Stripple
Johanna Tuuf
35-39
Beatrix Cser
Anna Gustafsson
Veronica Andersson
Liselott Holmberg
30-34
Linda Sernfalk
Marie Sandberg
Sabina Nilsson
Elisabet Hökerberg
Julia Montgomery
25-29
Susan MacLean
Sophie Berg
Saga Gullberg
20-24
Jessica Åhlund
Herrar:
60-64
Tauno Koskinen
Stefan Aldén
55-59
Per-Olof Branzell
Tommy Schröder Andersen
Magnus Orrebrant
Christer Carlsson
Laszlo Patocs
Ralph Peeker
Lars Olvén
Jan Gustavsson
Lars-Åke Axlund
Magnus Lindén
Ola Langvall
Lennart Alexander
Gustaf Risling
Bengt Dahlquist
Peter Hällberg
Ronny Keinvall
50-54
Johan Alm
Pasi Salonen
Tomas Bengtsson
Peter Ljungberg
Roland Lycksell
Janne Johnsson
Carl Lindgren
Lennart Olsson
Christer Blomqvist
Mats Korner
Joakim Malmerfelt
Björn Tufvesson
Rickard Schuber
Björn Ullbrand
Tord Karlsson
Anders Gunnarsson
Jarmo Hiulumäki
Urban Blücher
45-49
Mikael Förborgen
Pär Kristoffersson
Björn Stenbrink
Daniel Lavén
Jonas Ewing
Joacim Rangedahl
Anders Bergh
Nicklas Nyberg
Johan Karlsson
Tommy Sundberg
Kenth Pettersson
Mikael Ronnle
Olov Berg
Patrik Lilja
Christian Welander
Mikael Thorslund
Conny Magnusson
Joakim Svensson
Patrik Hentschke
40-44
Lars Rosencrantz
Fredrik Haglund
Christoffer Rappe
Nicklas Hult
Mikael Asp
Jimmy Olofsson
David Kangas
Claes Ivenborg
Henrik Lundqvist
Dino Pjanic
Jonas Nielsen
Johan Christiansson
Ragnar Crona
Morgan Miledal
Magnus Forss
Peter Fange
Stefan Widell
Tobias Larsson
John Eriksson
Timo Pohto
35-39
Gustav Karlsson
Fredrik Robertsson
Morgan Pätsi
Marcus Hultgren
Johan Larsson
Robert Schelin
Erik Olsson
Rickard Wallén
Lukas Svärd
Henrik Mosén
John Forsell
Henrik Jansson
Filip Johansson
Alexander Flores
Christer Ekdahl
Gustav Carlsson
Andreas Bergström
Fredrik Forsberg
Johannes Forsberg
Sebastian Berg
Stefan Hilke
30-34
Markus Hagberg
Rasmus Sellehed
David Windisch
Dennis Nilsson
Mattias Johansson
Erik Baubeta Fridh
Daniel Windisch
Roger Ström
Johan Bäckström
Oscar Ek
Tobias Arvidsson
Henrik Häglund
Markus Grenestam
Daniel Andersson
Erik Bergkvist
Björn Ingelsson
Bobby Granath
25-29
Petter Möller
Adam Stenman
Simon Hedman
Johan Bornhall
Jakob Karlson
Sebastian Johansson
David Ny
Johan Kastensson
Oskar Sund
Peter Jörnebrant
Oskar westman
Henrik Larm
20-24
Martin Fredriksson
Dennis Andersson
André Olofsson
Martin Ydergren
Jonathan Kull
 
I klassen herrar 45-49 tilldelades 19 platser istället för 18. Skälet var att en uttagen missade att hans namn ropades upp, och därefter tilldelades de 18 platserna. Både att ta tillbaka platsen från en som fått den tilldelad, eller att inte ge den till den aktive som missade sitt namn hade varit hjärtlöst och stelbent. Eftersom det inte ligger i linje med svensk triathlons värdegrund eller arbetssätt, så beslutades om tilldelning av 19 platser.
 
Ett stort grattis till samtliga!
 
Som tidigare informerats kommer resterande platser (upp till 25) i alla klasser att tilldelas baserat på resultat från andra tävlingar. Exakta former för detta kommer att presenterar inom kort.
 
Skribent: Ola Silvdahl
Epost: This is a mailto link

Sponsorer

 

 


Playitas




 

   

 

 


 




 

     

 


 


    

 






Medlem i

etu_logo_4c JPG


Itu

SOK



 

 

Postadress:
Svenska Triathlonförbundet
Nedre Kaserngården 5
415 27 Göteborg

Besöksadress:
Nedre Kaserngården 5
415 27 Göteborg

Kontakt:
Tel: 0317266186
E-post: This is a mailto link

Se all info