Hoppa till sidans innehåll

Svenska Mästare 1996-2017


SM

Långdistans

  

Olympisk distans

 

 

Dam

Herr

Dam

Herr

2017

**

**

Mikaela Persson

Gabriel Sandör

2016

**

**

Annie Thorén

Gabriel Sandör

2015

 *  *

Mikaela Persson

 Gabriel Sandör

2014 Lena Holmgren Karl-Johan Danielsson Mikela Persson

Gabriel Sandör

2013 Emma Graaf Karl-Johan Danielsson Eva Nyström Per Wangel

2012

Åsa Lundström 

Jonas Djurback 

Åsa Annerstedt 

Per Wangel 

2011

Camilla Larsson

Pontus Lindberg

Annie Thorén

Jonas Djurback 

2010

Helene Malmkvist 

David Näsvik 

Lovisa Hjalmarsson

Jonas Djurback 

2009

Eva Nyström

 Clas Björling

Annie Gustafsson

Jonas Djurback 

2008

Therese Omme Ted Ås Lisa Nordén Erik Strand

2007

Camilla Lindholm

Ted Ås

Lisa Nordén

Jonas Colting

2006

Eva Nyström

Niklas Nilsson

Therese Omme

Jonas Djurback

2005

Jona Dahlqvist

Ted Ås

Lisa Nordén

Andreas Wiberg

2004

Eva Nyström

Niklas Nilsson

Tove Wiklund

Björn Andersson

2003

Sofie Dovrén

Jonas Colting

Tove Wiklund 

Björn Andersson

2002

Sofie Dovrén

Clas Myrestam

Lena Wahlqvist

Björn Andersson

2001

Anna Svärdström 

Björn Andersson

Anna Svärdström

Björn Andersson

2000

Karin Forsberg

Clas Myrestam

Johanna Forsberg

Joachim Willén

1999

Anna Svärdström

Teddy Andersson

Heléne Willix

Joakim Axelsson

1998

Lena Wahlqvist

Patrik Tjärdal

Lena Wahlqvist

Joachim Willén

1997

Annette Lunde

Clas Myrestam

Lena Wahlqvist

Per Johansson

1996

 

Jonas Colting

Åsa Andersson

Joachim Willén

* 2015 arrangerades inget SM på långdistans pga att långdistans-VM arrangerades i Sverige (Motala).
** 2016 och 2017 arrangerades inget SM på långdistans pga att det inte fanns tillräckligt med arrangörsunderlag för en mästerskapstävling.

SM

Sprintdistans

  

Duathlon

 

 

Dam

Herr

Dam

Herr

2017

Annie Thorén

Gabriel Sandör

Camilla Lindholm-
Borg

Sebastian Björklund

2016

Annie Thorén

Oskar Djärv

Sara Svensk

Fredrik Bäckson

2015

Amanda Bohlin

Gabriel Sandör Eva Nyström Fredrik Bäckson
2014

Amanda Bohlin

Gabriel Sandör Mona Hallberg Patrik Nilsson
2013 Jenni Nilsson Joel Vikner Mona Hallberg George Bjälkemo

2012 

Lisa Nordén Per Wangel Helene Malmkvist Carl Brümmer

2011 

Åsa Annerstedt Per Wangel Eva Nyström David Näsvik

2010 

Lovisa Hjalmarsson Erik Strand Eva Nyström Fredrik Swahn

2009

Eva Nyström Jonas Djurback Jenni Nilsson  Fredrik Swahn

2008

Tove Wiklund Erik Strand Lisa Nordén Clas Björling

2007

Therese Omme

Björn Andersson

Dorothea Isaksson

Staffan Wennerstad

2006

Eva Nyström

Jonas Djurback

Eva Nyström

Clas Björling

2005

Therese Omme

Jonas Djurback

Eva Nyström

Jonas Djurback

2004

Tove Wiklund

Jonas Djurback

Eva Nyström

Jonas Djurback

2003

Hanna Walukiewicz

Jonas Djurback

Eva Nyström

Clas Björling

2002

Stina Thunman

Joachim Willén

Stina Thunman

Clas Björling

2001

Lena Wahlqvist 

Björn Andersson

Stina Thunman

Clas Björling

2000

Johanna Forsberg

Jonas Djurback

Therese Lindqvist

Jonas Djurback

1999

Lena Wahlqvist 

Joachim Willén

Anna Svärdström

Joakim Axelsson

1998

Lena Wahlqvist

Magnus Almén

Lena Wahlqvist

Patrik Gustavsson

1997

Lena Wahlqvist 

Joachim Willén

Lena Wahlqvist

Per Johansson

1996

 

 

Lena Wahlqvist

Per Johansson

 

SM

Mixstafett

  

  

 

2017 Terrible Tuesdays Triathlon Club

Åsa Lundström
Jonatan Bejmar
Sara Svensk
Nils Svensson

   
2016 Motala Triathlon Club

Annie Thorén
Mike Thorén
Clara Falkenek
Jesper Svensson

   
2015 IF Mantra Sport

Jennie Malmberg
Stefhan Andersen 
Jenna Johansson
Oskar Djärv

   
2014 IF Mantra Sport      
2013 Inställt      

2012 

Team Racerdepån Triathlon 

Elisabeth Hökerberg
Per Bergh
Cecilia Jessen
Björn Andersson

 

 

2011 

Motala Triathlon Club

 

 

 

         

 

Dam

 

Herr

 

2010 

Motala Triathlon Club 

 

 

 

2009

Västerås SS    Dalregementets IF

Erik Strand

Per Wangel

Jonas Djurback

2008

Heleneholms IF Tri Team   Dalregementets IF  

2007

Heleneholms IF



 

SPIF

 

2006

Heleneholms IF

Tove Wiklund
Terese Omme
Vicy Persson

SPIF

Marcus Larsson
Anders Christensson
David Näsvik

2005

Heleneholms IF

Terese Omme
Jona Dahlqvist
Vicy Persson

Dalregementets IF

Tomas Wiker
Per Dicander
Jonas Djurback

2004

Heleneholms IF

Vicy Persson
Therese Omme
Jona Dahlqvist

Dalregementets IF

Erik Strand
Erik Olsson
Jonas Djurback

2003

SPIIF

Hanna Walukiewicz
Jenny Kroon
Anna Lindgren

Asics Tri Team

Andreas Wiberg
Oscar Forsberg
Sten Sjögren

2002

Asics Tri Team

Anna Sjögren
Johanna Sjögren
Stina Thunman

Falu SS

Fredrik Norgren
Jonas Djurback
Clas Björling

2001

Asics Tri Team

Therese Lindqvist
Johanna Forsberg
Åsa Andersson

Falu SS

Fredrik Norgren
Jonas Djurback
Clas Björling

2000

Motala Triathlon Club

Lena Wahlqvist
Tove Wiklund
Linda Mineur

Asics Tri Team

Tomas Wiker
Oscar Forsberg
Andreas Wiberg

1999

Asics Tri Team

Johanna Forsberg
Stina Thunman
Åsa Andersson

Asics Tri Team

Patrik Tjärdal
Oscar Forsberg
Andreas Wiberg

1998

Motala Triathlon Club

Lena Wahlqvist
Ulrika Wånggren
Ingela Natanaelsson

Asics Tri Team

Stefen Grahn
Oscar Forsberg
Andreas Wiberg

1997

Motala Triathlon Club

Ann-Charlotte Thorén
Ulrika Wånggren
Lena Wahlqvist

Team Subito

Toni Apell
Martin Eriksson
Joachim Willén

1996

Motala Triathlon Club

Lena Wahlqvist
Ulrika Wånggren
Ann-Charlotte Thorén

Motala Triathlon Club

Oscar Forsberg
Michael Thorén
Joachim Willén

         
  Medeldistans      
  Dam Herr    
2016 Åsa Lundström Fredrik Bäckson    
2015 Sara Svensk Fredrik Bäckson    
2014 Eva Nyström Stefhan Andersen    
2013 Camilla Lindholm Björn Andersson    
2012 Louise Rundqvist Patrik Nilsson    
Uppdaterad: 2017-08-09 13:56
Skribent: Therése Oskarsson

Huvudsponsor
 

danske-invest-logo

 


Sponsorer

 

apollo 


Playitas


 

   

 


 

      

 


Medlem i

etu_logo_4c JPG


Itu

SOK



Community

TriathlonSwedenwidht468-3

 

 

Postadress:
Svenska Triathlonförbundet
Nedre Kaserngården 5
415 28 Göteborg

Besöksadress:
Nedre Kaserngården 5
415 28 Göteborg

Kontakt:
Tel: 031-726 61 86
E-post: This is a mailto link

Se all info